Vitrin ile Türkiye Güncel Müzik Buluşmaları Başlıyor

Türkiye’den başarılı müzisyen ve toplulukların sesini dünyaya duyurmayı hedefleyen ‘Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması’nın ikincisi, 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında ve SOCAR Türkiye sponsorluğunda 27-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Vitrin buluşması kapsamında dünyanın önde gelen müzik kurumlarından davet edilen uluslararası müzik profesyonelleri, Türkiye’nin en başarılı müzisyenlerini İstanbul Caz Festivali sahnelerinde izleyecekler. Ayrıca uluslararası delegeler tarafından Vitrin’e katılan müzisyen ve topluluklar arasından seçilecek iki isme de “SOCAR Türkiye ‘İpek Yolu’ Turne Destek Ödülü” verilecek.

SOCAR Türkiye’nin sponsorluğunda iki yıldır düzenlenen Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması bu yıl 27-30 Haziran tarihleri arasında müzikseverlere ‘merhaba’ diyecek. Ünlü müzisyenlerin ağırlanacağı 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında gelenekselleşme yolunda ilerleyen Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması, 27-30 Haziran tarihleri arasında pek çok canlı performansa da ev sahipliği yapacak.

Dünyaya açılmak isteyen müzisyenlere güçlü destek

Türkiye’de özellikle son yıllarda hızla artan müzik üretimi ve yetenekli müzisyenlerin yeni projeleri, sadece Türkiye’de değil uluslararası alanda da büyük ilgi ve talep görüyor. Bu talebin kurumsal olarak etkin bir uluslararası temsile ihtiyacından yola çıkan İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) SOCAR Türkiye sponsorluğuyla hayata geçirdiği Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması’nın bu yıl Azerbaycanlı sanatçılarla başlayarak zamanla yakın coğrafyaların müzikal üretimlerine de kucak açan ve onların evrensel kültür ve sanata katılımlarına olanak sağlayan bir etkinliğe dönüşmesi hedefleniyor.

Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması’na davet edilen 50 civarında uluslararası müzik profesyoneli, etkinlik kapsamında düzenlenen panel ve seminerlerde Türkiye güncel müzik sahnesini izleme ve deneyimleme fırsatı bulacak. Aynı zamanda düzenlenecek müzik sektörü odaklı toplantılarla da yerli ve yabancı müzik profesyonellerinin buluşması ve sanatçılarımızın yurtdışına açılmasını teşvik edecek ilişkiler kurması için zemin hazırlanacak.

“Müziği İpek Yolu’yla dünyaya taşıyoruz”

Vitrin’in iki yıldır sponsoru olan SOCAR’ın Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte, Türkiye’nin gücünü sadece faaliyet gösterdikleri enerji sektöründe değil kültür sanat projelerinde de bir adım öne taşıyacak böylesi bir organizasyona sağladıkları katkıdan onur duyduklarını söyledi. Türkiye’yi güçlü yarınlara taşıyacak enerjiyi bu topraklardan aldıkları ilhamla dünyaya ulaştıracaklarını belirten LeCompte, şunları söyledi: “SOCAR Türkiye olarak İKSV işbirliği ile Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması’nın ikincisini hayata geçirmekten ve Türkiye’de üretilen müziğin yurtdışında tanıtımına katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye ve Azerbaycan kültürlerini de içeren İpek Yolu’nun zengin müzik mirası, asırlardır bizleri ortak duygularda buluşturuyor. Bu yıl 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında ikinci kez gerçekleştirilecek Vitrin ile bu emanet mirası dünyaya başarıyla aktaracağımıza inanıyoruz.”

İstanbul Caz Festivali kapsamında her yıl Azerbaycan’dan gelen bir müzisyenin konserine de destek olduklarını anlatan LeCompte, sözlerine şöyle devam etti: “Geçen yıl Azerbaycan’ın ünlü caz piyanisti İsfar Sarabski’yi ağırlamıştık. Bu yıl yine Azerbaycanlı ünlü piyanist Shahin Novrasli, kontrbasçı Felipe Cabrera ve davulcu Josselin Hazard ile bize unutulmaz bir müzik ziyafeti sunacak. 30 Haziran’daki bu konser, Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşecek.”

İstanbul Caz Festivali Direktör Yardımcısı Harun İzer de, bu yıl 26 Haziran – 17 Temmuz arasında gerçekleşecek 25. İstanbul Caz Festivali kapsamındaki Vitrin Türkiye Güncel Müzik buluşmasında dört gün boyunca Türkiye’den 30’un üzerinde topluluğun sahne alacağını belirtti.

SOCAR Türkiye’den turnelere de destek!

Türkiye’den sanatçıların desteklenmesi adına bu yıl Vitrin kapsamında sahne alacak müzisyen ve topluluklar arasından seçilecek iki isme ‘SOCAR İpek Yolu Turne Destek Ödülü’ de verilecek. Seçilen sanatçı ya da topluluklar, kendilerine takdim edilecek 2.500 Euro değerindeki bu ödülü önümüzdeki bir yıl içinde çıkacakları herhangi bir uluslararası turnedeki masraflarını karşılamak için kullanabilecek.

27-30 Haziran tarihlerinde düzenlenecek olan Vitrin Buluşması’nda; Erkan Oğur Band, Taner Öngür & 43,75, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Islandman, Alike Places, Focan & Bıyıkoğlu Organic Expeditions’ın yanı sıra, Selen Gülün “Kadınlar Matinesi”, Çağrı Sertel de “Instant” projeleriyle yer alıyor. Erkan Oğur Band Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta, Çağrı Sertel “Instant” ve Alices Places Salon IKSV’de, Selen Gülün “Kadınlar Matinesi” ise Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde sevenleriyle buluşacak. Taner Öngür & 43,7, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Islandman, Focan & Bıyıkoğlu Organic Expeditions ve Melike Şahin de Kadıköy ve Moda’da çeşitli mekanlarda gerçekleşecek Gece Gezmesi’nde yer alacak.

TarihSaatProgramYer
27 Haziran Çarşamba22.00Çağrı Sertel “Instant” // Alike PlacesSalon İKSV
28 Haziran Perşembe19.00”Gece Gezmesi”

Ahmetjah Meets Ladies on Records, Ahmedowsky Trio, Al’York, Ati ve Aşk Üçgeni, Cevdet Erek, Dolu Kadehi Ters Tut, Dub Again, Focan & Bıyıkoğlu Organic Quartet, Islandman, Kalben, kim ki o, Klan, Melike Şahin, Nilipek., Ozoyo, Selim Selçuk ‘Miles Kuçles’, Selin Sümbültepe, Sibel Demir Quintet, TaKiDum, Taner Öngür & 43,75, Yüzyüzeyken Konuşuruz, So Duo ve Dostlar

Kadıköy-Moda

Club Quartier, Moda Sahnesi, Moda Kayıkhane, Baba Sahne, All Saints Moda Kilisesi, Ağaç Ev Kadıköy, BantMag Havuz / BİNA, KargART, zor

29 Haziran Cuma19.00Selen Gülün “Kadınlar Matinesi”Zorlu PSM Drama Sahnesi
29 Haziran Cuma22.00Ediz Hafızoğlu “Nazdrave” // AğaçkakanZorlu PSM Stüdio
30 Haziran Cumartesi16.00Vitrin Matine: Ercüment Gül Quartet // Coşkun Karademir QuartetSakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras
30 Haziran Cumartesi19.30Erkan Oğur Quartet // Shahin Novrasli TrioSakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras

Peki bu yazı hakkında sizin görüşleriniz ve yorumunuz nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.