Süreyya Operası Beste Yarışması için başvurular başladı

Kadıköy Belediyesi, sahne sanatları ve müzik alanlarında yaratıcılığı teşvik etmeyi kendisine misyon edinmiş ve bunu sorumluluk kabul eden bir anlayışla hareket etmeye devam ediyor. Türk kompozitörleri yeni yapıtlar üretmeye özendirmek amacı ile; 2019 yılının Şubat ayında sonuçlanması düşünülen “Piyanolu Dörtlü” (keman, piyano, viyola, viyolonsel) için “Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması” düzenlemeye hazırlanıyor.

50 yaş altındaki tüm bestecilere açık olan bu yarışma ile çok sesli evrensel müzik lisanında yerli, özgün telif eserler üretilmesine ve böylelikle de yerli müzik eserleri repertuvarının genişlemesine fayda sağlamak hedefleniyor. Seçici kurulun eserlerden beklentisi; eserlerin keman, piyano, viyola ve viyolonsel dörtlüsü için bestelenmiş olmasının yanı sıra aynı zamanda yarışmada ülkenin geleneksel ses duyarlılığından ilham almalar, işlemeler ya da yansımalarla oluşan benzersiz kompozisyonların olmasıdır.

sureyya-operasi-beste-yarismasi-icin-basvurular-basladi-1

Seçici Kurul’u meydana getiren saygıdeğer müzik insanları Ayşegül Sarıca, Cihat Aşkın, Gülsin Onay, Özkan Manav, Suna Kan, Turgay Erdener ve Yalçın Tura’dan oluşurken; kazanan kişilere para ödüllerinin yanında CD kaydı imkanı da sunuyor.

Kompozitörlerin eserlerini 3 Aralık 2018 tarihine kadar göndermeleri gerekirken, yarışmanın final konseri halka açık olacak şekilde 25 Şubat 2019 Pazartesi akşamı Süreyya Operası’nda gerçekleşecek.

Ayrıntılı bilgi ve yarışma koşulları için www.sureyyabesteyarismasi.kadikoy.bel.tr web adresi ziyaret edilebilir.

Peki bu yazı hakkında sizin görüşleriniz ve yorumunuz nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.