Stephen King’ten yeni kitap: Uyuyan Güzeller

“O”nun yaratıcısı, edebiyatın korku-gerilim türündeki usta ismi Stephen King’in “Uyuyan Güzeller” isimli yeni romanı çıktı. Oğlu Owen King’le birlikte kaleme aldığı kitap Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Baba-oğul King’lerin kaleminden bir modern zaman masalı, Yunan tragedyalarını andıran epik bir destan olan “Uyuyan Güzeller”; bir gün uykuya dalan tüm kadınların bir daha uyanamayıp bedenlerinin bir kozaya hapsolmasıyla başlıyor. Roman, erkek egemen sistemin kadınlara yönelik zihniyet dünyası ve tahakkümünü eleştiren güçlü bir eser.

“Şimdi burada dünyanın kaderine karar verilecek.”

Bir gün bütün kadınlar, uykuya daldığında vücutlarını saran bir tür kozanın içinde hapsolurlar ve bir daha uyanamazlar. Eğer bedenlerini saran o koza bir şekilde yırtılır veya uyandırılırlarsa diğerleri için ölümcül bir tehdit haline gelirler.

Uyudukları sırada daha adil ve güvenli bir yere gider kadınlar. Burada erkek şiddeti ve nefret değil, uyum ve dayanışma vardır. Kendilerine yeni bir hayat kurmaya başlarlar.

Yalnızca, her şeyin başlangıcı ve sonu olan gizemli bir kadın olan Evie bu uyku hastalığından etkilenmez. O, öldürülmesi gereken bir iblis midir, yoksa incelenmesi gereken bir tıbbi anomali midir? Bu terkediş sonrası en ilkel dürtüleriyle baş başa kalan erkekler fikir ayrılığına düşerler. Bazıları Evie’yi öldürmek isterken bazıları da onu kurtarmak ister. Tek istekleri eşlerinin ve kızlarının geri dönmesidir. Birkaç gün içinde Dooling adlı küçük bir kasabada, Gezegendeki bütün kadınların –ve erkeklerin– kaderi belli olacaktır.

“Motosiklet çetelerinizi kimler oluşturuyor? Erkekler. Chicago ve Detroit’te semtleri serbest atış alanlarına çevirenler kim? Erkekler. İktidarda olup savaşları başlatanlar ve –birkaç kadın helikopter pilotu hariç – bu savaşlarda savaşanlar kimler? Erkekler. Sivil zayiatta en çok kayba kim uğrar? Çoğu kadınlar ve çocuklardır.”

Peki bu yazı hakkında sizin görüşleriniz ve yorumunuz nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.