Sadri Alışık’ın hiç bilinmeyen filmi ‘Ayyaş’ gün yüzüne çıktı

2016’da aramızdan ayrılan usta yönetmen yönetmen Ülkü Erakalın’ın arşivinden “kayıp” olduğu söylenen “Ayyaş” filminin senaryosu ve görüntüleri ortaya çıktı.

178 sahneden oluşan ve bilinmeyen nedenlerden ötürü yarıda kalan “Ayyaş” filminin sadece 42 sahnesi çekilebilmiş durumda. Aslında kayıp olmayan filmin senaryosunun yazım tarihi, senaryonun son sayfasında belirtildiği üzere, 18 Eylül 1975. Çeşitli İstanbul manzaralarının çekimi dışında, sadece tiyatro kulisi, hapishane hücresi, hastane ve barda geçen sahneler çekilebilmiş. Erakalın’ın  o dönemde bu filmden oldukça umutlu olduğu ve yurtiçi-yurtdışı festivallerden ödüller beklediğini biliniyor.

Çolpan İlhan, Ekrem Bora, Gönül Yazar,  Muhterem Nur, Renan Fosforoğlu, Senih Orkan gibi ünlüler mevcut

Bir tiyatro kumpanyasında çalışan dönemin ünlü kantocularından Ferha (Muhterem Nur), gösterilerden birinde kalp krizi geçirip sahneye çıkamayınca, yerine kızı Selma (Gönül Yazar) çıkar. Daha önce hiç kanto yapmamış olan Selma, başlarda bocalasa da sonrasında sahnede yıldızlaşmaya başlar. Gösteri bittikten sonra Salih (Sadri Alışık), bu genç kıza sesinin güzelliğinden dolayı hayranlık duyar. Bu hayranlık zaman içerisinde de aşka dönüşür. Annesinin ikinci bir kalp krizi geçirmesi üzerine, doktordan (Renan Fosforoğlu) annesinin çok vaktinin kalmadığını öğrenen Selma yıkılır. Ferha, Selma’yı Salih’e emanet ettikten sonra hayata veda eder.

Evlenen Salih ve Selma için her şey yoluna girmiştir ki ünlü organizatör Ferit Bey (Ekrem Bora), bir akşam tiyatroya gelir. Selma’nın sesine ve gösterisine bayılır. Ona kendisi için çalışmasını teklif eder. Salih, böylesine büyük bir işe dahil olursa tüm düzenlerinin bozulacağını düşünür ancak Selma Ferit Bey’in teklifini kabul etmiştir bile. Salih  sevgisinden ötürü büyük bir kaybetme korkusuna kapılır ve alkole başlar. Her gün biraz daha fazla içmeye başlayan Salih, zaman ilerledikçe bir “Ayyaş”a dönüşür. Bu dönüşümde en büyük pay, “içkilerin kraliçesi” lakaplı Leyla (Çolpan İlhan) adlı bar sahibi kadın ve onu kendine sürekli borçlandırıp varını yoğunu alkole yatırmasına sebep olan Dut Ali (Senih Orkan)’dir.

Filmin sonlarına yaklaştıkça içki parası bulamaz hale gelen Salih, Ferit Bey’in Selma’ya hediye ettiği gümüş şamdanları çalıp kaçarken yakalanır ve hapse atılır. Salih’in kendisinden çok alkolü sevdiğini düşünen Selma, bunun üzerine Ferit Bey’le evlenir. Olanlardan haberi olmayan ve alkolden kurtulmaya çabalayan Salih, tedavi görmeye karar verir ve hastaneye yatar. Kendisini ziyarete gelen Selma’dan terk edildiğini öğrenir. Salih’in hastane odasından çıkarken, Selma ve Ferit Bey’e yönelttiği acı dolu bakışlarıyla film biter.

Klasik Yeşilçam filmlerinin aksine mutlu bir sonu yok

Klasik Yeşilçam filmlerinde olan mutlu sonların aksine Ayyaş filmi mutlu bir sonla bitmiyor. Filmin hikâyesi ve fotoğrafları ilk kez kültür, sanat ve edebiyat dergisi olan İzdiham’ın yeni sayısında işlendi. Sinema arşivcisi Erhan Tuncer, İzdiham Dergisi’nin kapaktan duyurduğu filmin ayrıntılarını derginin iç sayfalarına taşıdı.

Gerçek hayattan esinlenilen senaryoda alkol-sanatçı sorunu da işlenmiş

Filmde gerçek hayattan alıntılara rastlamak mümkün. Yönetmen Ülkü Erakalın’ın annesi Vaso Hanım, Yunanistan’dan Türkiye’ye göçen bir tiyatro sanatçısı ve senaryodaki Ferha gibi usta bir kantocudur. Erakalın’ın ayrıca bu filmde meslek hayatı boyunca şahit olduğu alkolün sanatçılar üzerindeki olumsuz etkilerine de dikkat çekmek istemiştir.

Yoruma kapalı.