Resimli Taşbaskısı Nasreddin Hoca Kitapları

“Resimli Taşbaskısı Nasreddin Hoca Kitapları ‘Bilenler bilmeyenlere öğretsin…’” kitabı İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Türk Halk kültüründe önemli bir kült değeri taşıyan Nasreddin Hoca kitaplarının 55 taş baskısının yanı sıra görseller ve halk sanatçıları, hattatlar, hakkaklar elinden çıkmış olay resimlerinin yer aldığı bütünleşik bir kitap olarak “Resimli “Taşbaskısı Nasreddin Hoca Kitapları ‘Bilenler bilmeyenlere öğretsin…’” adı ile yayın dünyasına kazandırıldı. Halk kültürü konusunda önemli çalışmalar yapan Dr. Mustafa Duman tarafından hazırlanan 1850-1824 yılları arasını temel alan kitapta taşbaskısı tekniği ve bu teknikle basılmış resimli halk kitapları ile ilgili bilgiler de yer alıyor.

Söz konusu yıllar arasındaki 55 taşbaskısı Nasreddin Hoca kitabı arasındaki benzerliklerin ve farklılıkların incelenerek tanıtıldığı kitap, yazarın koleksiyonundan, farklı kaynaklardan kopyalar, güvenilir kaynakçalardan örnekler ve çeşitli bilgileri bünyesinde barındırıyor.

Taşbaskı tekniği ile yapılmış kitapların en köklülerinden ünlü Hoca Nasreddin Letâifi’nin çeviriyazısı ile 128 fıkranın tam metni de kitapta bulunuyor. Resimli taşbaskısı Nasreddin Hoca kitaplarından bazılarının kapak sayfaları ile ilk ve son sayfalarının tıpkıbasımları da kitaba eklenmiş.

Kitap, halk kültürümüzde nadide bir yer edinmiş Nasreddin Hoca ve önemli bir teknik olan taşbaskı arasında köprü görevi kurmakla birlikte hem günümüz için başvuru kaynağı hem de geleceğe aktarılacak kaynak bir belge olarak okurla buluştu.

Peki bu yazı hakkında sizin görüşleriniz ve yorumunuz nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.