Ödüllü Oyunlar Kitap Oldu

“Kadıköy Belediyesi Ulusal Tiyatro Sahne Eseri (Oyun) Yarışması 2017”de Yarışma Seçici Kurulu’nun seçtiği oyunlar, “Kadıköy Belediyesi Ulusal Tiyatro Sahne Eseri (Oyun) Yarışması – 2017” adıyla kitaplaştırıldı. 

Kadıköy Belediyesi, sanatçıları ve edebiyatçıları yeni eserler ortaya koymalarını teşvik etmek amacıyla tiyatronun önde gelen isimlerinden oluşan bir kurulla yarışma düzenleyerek kazananları tek kitapta topladı.

Kültür Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alan oyunlar Orhan Alkaya, Cevat Çapan, Yücel Erten, Dikmen Gürün ve Nesrin Kazankaya gibi Türk tiyatrosunun önde gelen isimlerinden oluşan bir jüri tarafından seçildi.

2017 yılında düzenlenen yarışmanın kazananları ve kitapta yer alan oyunlar şöyle;

Meltem Uzunkaya (1967) “Olağandışı Günler” – Birincilik

Tekin Özertem (1947) “Gecenin Ötesinde” – İkincilik

Cihan Çakan (1987) “Arka Bahçe” – İkincilik

Gafur Rakıcı (1993) “Penelope’nin Örgüsü ya da Arabesk Sisifos” – Mansiyon

Sedat Nuri Kayış (1954) “Sakin Ol Celladım” – Mansiyon

Burak Çapan (1985) “Pembe Oda” – Mansiyon

Tiyatronun değerli ismi Yücel Erten’in kaleme aldığı arka kapak yazısı:

“Sanat üretmek, bir anlamda insanı, toplumu ve dünyayı yeniden yaratma, yeniden biçimleme çabası değilse nedir? Sanat üreterek insanların beyninde, zihninde, yüreğinde; bir iz, bir kıymık, bir damla, bir ışık ya da bir gölge bırakmayı amaçlamıyor muyuz? İnsanımızın kendisiyle, zaaflarıyla, erdemleriyle, geçmişiyle, günüyle, geleceğiyle, tarihiyle, toplumuyla, siyasetiyle, değerleriyle, beğenileriyle, saplantılarıyla, kültürüyle, inancıyla yüzleşmesini nişanlamıyor muyuz?” “İşte bu çabanın iddialı olmayı, insanlara ulaşmayı ve yarışmaya açık olmayı da içerdiği düşünülürse yarışmaların ‘insana yatırım’ faslındaki önemini görmek zor olmasa gerek. Kadıköy Belediyesi’ni ‘Oyun Yazma Yarışması’ düzenleme, yarışmayı kurumlaştırıp sürekli kılma ve dereceye giren oyunları kitaplaştırma kararlılığını gösterdiği için, ‘insana yatırım’daki bu önemli payı için kutlamak gerekir.

Emek Kitap aracılığı ile dağıtılan “Kadıköy Belediyesi Ulusal Tiyatro Sahne Eseri (Oyun) Yarışması – 2017” kitabı internet kitap satış sitelerinden veya kitapçılardan temin edilebilir.

Peki bu yazı hakkında sizin görüşleriniz ve yorumunuz nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.