‘Kelebekler’ Slovakya’dan ödülle döndü

Son dönemin başarılı yönetmenlerinden Tolga Karaçelik’in son filmi “Kelebekler”, hem gişedeki başarısı hem de festivallerden aldığı ödüllerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Film son olarak Slovakya’da gerçekleşen Art Film Fest 2018’den Jüri Özel Ödülü ile döndü.

1993 yılından bu yana Slovakya’da aralıksız düzenlenen Art Film Fest, bu yıl 15 – 23 Haziran tarihleri arasında Košice şehrinde gerçekleştirildi. Tolga Karaçelik’in kaleme alıp aynı zamanda da yönetmen koltuğunda oturduğu “Kelebekler” filmi, güçlü duygusal karakterleri, dokunaklı hikâyesi ve ciddi meseleleri mizahi bir şekilde ele alan üslubuyla,  Art Film Fest 2018’de Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Bir garip aile komedisi olan film, Avrupa prömiyerini 47. Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde yapmış olup; Sundance Film Festivali 2018’de tarihi bir başarıya imza atmıştır. Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Serkan Keskin, Hakan Karsak, Ezgi Mola, Ercan Kesal’ın oyuncu kadrosunu oluşturduğu Kelebekler, Sundance Dünya Sineması Büyük Ödülü’nü kazanan ilk ve tek yerli yapım olmuştur.

30 Mart günü ülkemizde vizyona giren ve gişede büyük bir başarı elde eden film ayrıca, 37. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü (Tolga Tekin) ve 29. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ise En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu (TuğçeAltuğ), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Gülçin Kültür Şahin) ve Enİyi Kurgu (Evren Luş) ödüllerini kazandı. “Kelebekler”, 13. Bükreş Uluslararası Film Festivali’nde de En İyi Film Ödülü’ne layık görüldü.

Peki bu yazı hakkında sizin görüşleriniz ve yorumunuz nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.