İzleyici Handmaid’s Tale dizisinin 2. sezonu için gün sayıyor!

İlk bölümü 2017 yılının Nisan ayında yayınlanmaya başlayan “Handmaid’s Tale”, 69. Emmy Ödülleri törenine adeta damga vurmuştu. Amerikan rejiminin alt üst olduğu distopik bir zamanı konu alan, fenimist bilim kurgu “Handmaid’s Tale”, 10 bölümlük ilk sezonunun ardından ikinci sezonu için gün sayıyor. Hala izlememiş olanlar için dizinin konusu, detayları ve neden izlenmesi gerektiğiyle ilgili ayrıntıları sizin için derledik.
69. Emmy Ödülleri töreninde aday olduğu 13 kategoriden 10’unda ödül alarak gecenin yıldızı olan dizi; Margaret Atwood isimli yazarın 1985 tarihli aynı isimli kitabından ekrana uyarlandı. İzleyici ve eleştirmenlerin ortak fikri, dizinin kitaptan çok daha fazla etkileyici olduğu yönünde.
izleyici-handmaids-tale-dizisinin-2-sezonu-icin-gun-sayiyor
Çevre felaketleri nedeniyle doğurganlığın azaldığı bir dönemde, bir rejim yapılır. Yapılan rejimle beraber eşleri öldürülüp, ailelerinden koparılan ve hala doğurgan olan kadınlardan koloniler oluşturulur. Bu kadınlar, ülkenin yönetiminde bulunan komutanlara hizmetçi olarak verilirken hikayemizde bu şekilde başlamış olur.
izleyici-handmaids-tale-dizisinin-2-sezonu-icin-gun-sayiyor-1
Komutanlarına iyi hizmet edebilmek ve bundan başka çareleri kalmadığını anlamaları için çeşitli eğitimler alırlar. Damızlık olarak adlandırılan bu kadınların arkadaşlık etmeye, fikir yürütmeye, kitap okumaya yani kısacası günümüzde bir kadının hakkı olan hiçbir şeyi yapmaya hakları yoktur. Ve hatta isimleri de değiştirilebilir.
izleyici-handmaids-tale-dizisinin-2-sezonu-icin-gun-sayiyor-2
Dizinin hikayesi, ülkenin başkomutanın evine gönderilen, gerçek adı June olan damızlığın çevresinde şekilleniyor. Damızlıklar hizmet ettikleri kişinin ismini alıyorlar. Başkomutan Fred’e hizmet ettiği için June’ın ismi, Fred’in ki anlamına gelen Offred olurak değiştiriliyor.
izleyici-handmaids-tale-dizisinin-2-sezonu-icin-gun-sayiyor-3
Offred karakterine “Mad Men” dizisinden tanıdığımız, Altın Küre sahibi Elisabeth Moss hayat veriyor. Oyuncu bu rolü ile 69. Emmy Ödülleri’nde “Drama Dizisi Kategorisinde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nün sahibi oldu.
izleyici-handmaids-tale-dizisinin-2-sezonu-icin-gun-sayiyor-4
Kadınlara yapılanlar her bölüm mide bulandırırken, damızlık olarak kullanılan bu kadınların tecavüze uğradığı görüntüler hiç tartışmasız dizinin en sarsıcı sahneleridir. Hamile kalabilmeleri dinsel bir tören gibi tasarlanırken, bu törenlerde komutanların eşleri de bizzat bulunuyor.
izleyici-handmaids-tale-dizisinin-2-sezonu-icin-gun-sayiyor-9
Elisabeth Moss’un yanı sıra Samira Wiley, Yvonne Strahovski, Alexis Bledel, Ann Dowd, Madeline Brewer, Joseph Fiennes, Max Minghella ve O.T. Fagbenle dizinin oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimler. Oyuncu kadrosu da oldukça geniş olan “Damızlık Kızın Öyküsü”nde, hikaye ve oyunculuklar dışında dizinin teknik kısmı, çekim kalitesi ve müzikleri de çok beğeniliyor.
izleyici-handmaids-tale-dizisinin-2-sezonu-icin-gun-sayiyor-5
İzlerken birçok sahnede göz yaşlarınıza hakim olamıyorsunuz. Damızlıklar tecavüz dışında, toplumdan ve komutanların eşlerinden de eziyet görüyorlar. Ancak her şeyin tamamen olumsuz ve acımasız olduğu bu ortamda, kadınların birbirine olan desteği ve arkadaşlığı “Bir olursak, güçlü olabiliriz” savını destekliyor.

Bu onların kendi hatası. Bir ordu olmamızı istemiyorlarsa bize o üniformaları vermemelilerdi.

izleyici-handmaids-tale-dizisinin-2-sezonu-icin-gun-sayiyor-6

Üniforma demişken; damızlık olarak yaşayan kadınlar kırmızı, efendilerinin eşleri ise mavi üniforma giyiyor. Kırmızı: cinsellik, regl ve kadınsal dürtüleri temsil ederken; mavi ise temizlik, Virgin Mary yani Meryem’den geliyor. Başkomutan Fred’in soğuk, duygusuz eşini ise “Chuck” ve “Dexter”dan da tanıyacağınız Yvonne Strahovski canlandırıyor.
izleyici-handmaids-tale-dizisinin-2-sezonu-icin-gun-sayiyor-7
Yaşadığı tüm bu iğrençliklerin içinde Offred’ı ayakta tutan tek şey ise devletin elinde rehin tutulan kızı. Her şeye ona ulaşabilmek ve kurtarabilmek için katlanıyor. Bakalım 2. sezonda da izleyicide aynı etkiyi yaratacak mı?
izleyici-handmaids-tale-dizisinin-2-sezonu-icin-gun-sayiyor-8
İlk sezonu 10 bölümden oluşan dizinin 2. sezonu 13 bölüm olarak planlanıp ve ilk iki bölüm ise 25 Nisan 2018’de yayınlanacak. Daha sonraki bölümler de her çarşamba sadece BluTV’den izlenebilir.

Yoruma kapalı.