İmza: Kolektif Bir Kitap Serisi

Banu Özkan Tozluyurt, Esra Aylin Akalın ve Selgin GB… Birçok kız çocuğunun babalarına yazdığı mektuplardan oluşan “İmza Kızın” çıktıktan hemen sonra tanıştık bu güzel kadınlarla. “İmza Kızın” 2012 yılında başlayan kolektif bir kitap serisinin ilki.

Hiç unutmuyorum; kitap bittiğinde gözlerim şişmişti ağlamaktan. “Devamı olur mu?”, “Ben de yazabilir miyim?” diye kendi kendimi kemirirken; “Neden şansımı denemiyorum ki?” deyip, Banu Özkan Tozluyurt’a bir mesaj atmıştım. Aldığım yanıttan sonra bir şansım olduğunu ve bunu mutlaka değerlendirmem gerektiğini artık biliyordum. Son güne kadar gelmeyen kelimeler, son gün dökülüverdi kalemimden, gönlümden. Bana göre uzun süren bir bekleyişten sonra gelen olumlu e-mail’i aldığım an hissettiklerimi ne yazık ki buraya sığdıramam. Ama sevgili Banu hepsini çok iyi biliyor 🙂 2013’de çıkan 2. kitap “İmza Karın” da bende vardım. Bu kitapların ilelebet yaşayacağını bilmek, duygularımızı ölümsüzleştirmiş olması, kitap gelirlerinin gittiği dernekler… Tüm bunları düşündükçe yaşadığımız mutluluk, gurur, tarifi zor hisler… Eminim ki yazan herkes de aynı duyguları paylaştı. Çok güzel insanlarla tanışmamıza, mucizelere şahit olmamıza, en azından kendi adıma hayatımın yönünün çok fazla değişmesine vesile oldu diyebilirim. Bu kitapla birlikte hayatıma giren çıkan herkese selam olsun 🙂

imza-kolektif-bir-kitap-serisi-1

2014 yılında, heyecanla beklediğimiz serinin son kitabı için gelen e-mail’de “İmza Ben” yazısını gördüğümde epey şaşırmış, heyecandan açıklamayı okumayı dahi akıl edememiştim. O güne dair yerinde duramayan bir ben hatırlıyorum 🙂 Sonrasında anladım ki; kime neyi söylemek istiyorsak onu söyleyecektik bu mektubumuzda. Bir de dip not vardı: “bu kitap sondu!” Herkes için nasıl farklı anlamları vardı kim bilir… Buruktum ben, fazla hüzünlü. O dönemde yaşadığım en zor anımı anlattım mektubumda. Aynı süreci yaşadık yine. Ve olumlu bir e-mail daha… Gelen cevapla birlikte mutluluktan uçuyordum. Mektupta bir dileğim vardı ve imkânsız olduğunu düşünmeme rağmen o da gerçekleşmişti. Neye sevineceğimi şaşırmış, sürekli gülümsüyordum. Son lansmanda vedalaştık. Yüzlerce kadının hayatında unutamayacağı, belki bir daha yaşamayacağı ama hepimizin elinde tutabildiği harika anılar kalmıştı.

12 Eylül 2017’de bir akşamüstü “Bizimle yeni bir kitaba var mısın? Bir kez daha el ele vermeye var mısın?” mailini alana kadar. “Bi Arkadaşın Başına Gelmiş”ti yeni kitabın adı. E-maili okur okumaz hepimizin yüreğinden binlerce anı, binlerce duygunun geçtiğine o kadar eminim ki… Ah kadınlar, canım kadınlar… Hani bazı anlar olur da yaşadığımız veya hissettiğimiz şeyleri çevremizdekilere direkt anlatamayız. Çekinir, utanır, tepki almaktan korkarız. “Bir arkadaşın başına gelmiş biliyor musun?” diye hararetle anlattığımız, içimizde kalan, kalmak zorunda olan her şeyi yazmamızı istiyorlardı bu sefer. Tabii ki vardım! Olmazsam üzülürdüm.

imza-kolektif-bir-kitap-serisi-2

Sevgili Banu, Esra ve Mine; 99 kadının kimseye itiraf edemediği duygu ve olayları ilk kez okurken ne hissetti bilmiyorum. Aslında çok da merak ediyorum 🙂 Ama bizler okurken, her mektupta başka bir yere savrulduk. Kahkaha attığımız da oldu, gözyaşlarımızı tutamadığımız da, “Nasıl olur böyle bir şey?” deyip yumruklarımızı sıktığımız da. Ve kadınların el ele verdiğinde neler yapabildiğini bir kez daha görüp, yaşamak hikâyemizin en güzel kısmıydı.

Özellikle belirtmek isterim ki;

İmza Kızın: 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) kanalıyla çocukların eğitimi için,

İmza Karın: STET (Sınır Tanımayan Ebeveynler Topluluğu) yararına,

İmza Ben: Türgök (Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı) için bağışlandı.

Bi Arkadaşın Başına Gelmiş: Kitabın yarı geliri Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Bölümü ile İstanbul’un en büyük kemik iliği ünitesi servis ve donanımına aktarılacak.

Aldığınız ya da alacağınız bu kıymetli kitapların emin ellerde olduğunu ve güzel şeylere vesile olduğunu bilmenizi isterim. Bu kadar hikâyenin içinde kendinizi bulabilirsiniz belki ya da kendinizden bir parça 🙂 Biz yapbozu karıştırdık siz tamamlayın.

Yoruma kapalı.