Ferhan Şensoy’dan kaleminin sapını gülle donattığı 15 söz

“Türkiye’de kara mizah denince akla gelen ilk isim kimdir?” diye sorulsa, benim aklıma hiç şüphesiz başkaldıran bir kurşunkalem olan Ferhan Şensoy gelir. Hayatını tiyatroya adamış usta ismin, kıldan ince zekasını gözler önüne serdiği 15 sözünü sizler için derledik.

Matbaadan yeni gelmiş bir kitabın kokusunu, kitabı eline alıp sayfalarını çevirmeyi, kaldığı sayfanın ucunu bükmeyi, bir kitabın arasında çiçek kurutmayı, bir ağacın dibine uzanıp kitap okumayı özlemeyecek mi insan?

ferhan-sensoydan-kaleminin-sapini-gulle-donattigi-15-soz-1

Bir milleti istediği biçimde yoğurabilecek güçlü bir silah oluverdi televizyon. Nasıl bir millet yapmak istiyorsanız, ona göre bir televizyon programı düzenleyin, olsun bitsin. Ya da bizde olduğu gibi, hiçbir programsız çok televizyonlu, çok kanallı bir karmaşa dizayn edin, buyurun size işte böyle bir millet. “Bu millet nasıl bu hale geldi acaba?” diye ince uzun düşünmeye gerek yok. Böyle ekrana böyle erkân.

ferhan-sensoydan-kaleminin-sapini-gulle-donattigi-15-soz-2

Yıllardır kimseye kitap vermiyorum. İsteyene bir adet alıp hediye ediyorum, piyasada bulunmayan bir kitapsa fotokopi veriyorum. Kitap verilmez, alınır.

ferhan-sensoydan-kaleminin-sapini-gulle-donattigi-15-soz-3

Bizde tiyatronun karton şapka fiyatına olması hıyarca. Üstelik bu durumda bile “Tiyatro çok pahalı diye gelemiyoruz” diyenler var. Oysa tiyatroya gelip giderken, taksiye daha çok para veriyorlar. Başrolde taksi şoförü, biz onun saz takımı oluyoruz.

ferhan-sensoydan-kaleminin-sapini-gulle-donattigi-15-soz-4

İnsanın hiç bir yere yazmadan kafasında düzenleyebileceği en ilkel şeyleri, küçük küçük bölüm başlıkları biçiminde alt alta yazıp elde o kağıtlarla dolaşmanın adı çalışmak! Dinlenmenin adını, çalışmak koymuşlar!

ferhan-sensoydan-kaleminin-sapini-gulle-donattigi-15-soz-5

Çünkü şansız insan yoktur cümlesi bence saçma. Babayı yoktur! Şansızlar çoğunluktadır. Büyük ikramiyeyi bir kişi kazanıyor! Geriye kalanların hepsi şanssız.

ferhan-sensoydan-kaleminin-sapini-gulle-donattigi-15-soz-6

Hiç kitap okumayan birinin, hayatının sonunda kitap sayfası olan ağaçtan ne farkı var, kımıldayan canlı olarak? Bir kitaptan söz edildiğinde, her konuda olduğu gibi, bu durumda da ahkâm kesmekten, topa girer gibi söze girmekten, topa vurur gibi, sözün gelişine yanıt çakmaktan hoşlanıyorlar. “Ben o kitabı gördüm!” gibi bir cümleyi sarfedebiliyorlar “Neyini gördün canım? Kitabın kapağını mı?”

ferhan-sensoydan-kaleminin-sapini-gulle-donattigi-15-soz-7

İnsanın anasına, babasına olan sevgisini, saygısını Amerikalı tüccarların mimlediği günde, panik halinde yerine getirebilmek için, önüne park edilebilen çiçekçilerde, itiş kakış çiçek almaya uğraşması kuşkusuz salakça. Gel dikiz ki bir Anneler Günü’nde herkesler annelerine çiçekler hediyeler koştururken, herkeslerin anneleri tebrikleri kabul ederken, sırf annem üzülmesin, boynu bükük kalmasın diye, şehirlerarası, uluslararası güller gönderdiğim çok oldu. Anneme ne gün çiçek alacağıma niçin bu iblis Amerikalılar karar veriyorlar? Üstelik bütün annelerin çiçek aldığı gün, benimkinin de alışının hiç bir özelliği yok. Bırakın da anneme, hiç beklemediği gün güller göndereyim.

ferhan-sensoydan-kaleminin-sapini-gulle-donattigi-15-soz-8

Dostluklar meyhanelerde perçinleniyor. İçmeden sevemiyoruz birbirimizi. Çok insancıl bir durum değil yani, ayık halimiz.

ferhan-sensoydan-kaleminin-sapini-gulle-donattigi-15-soz-9

Sıçtırtmayın teknolojinize! Yani en azından, bari sanata dokunmayın dijital ellerinizle!

ferhan-sensoydan-kaleminin-sapini-gulle-donattigi-15-soz-10

Savaşlar, kimseye para kazandırmadığı zaman son bulacak.

ferhan-sensoydan-kaleminin-sapini-gulle-donattigi-15-soz-11

Futbolun bileti, sinemanınkinden, tiyatronunkinden pahalı. İzleyici sayısı on binlerce.

ferhan-sensoydan-kaleminin-sapini-gulle-donattigi-15-soz-12

Kitap okumamanın bir eksiklik olduğunu sezinleyenler, oldukça kestirmeciler: “Kaç kitap okusam yeter?” diye soruyorlar. Okunması gereken kitap sayısını bir an önce tamamlayarak bu konudan kurtulmak istiyorlar.

ferhan-sensoydan-kaleminin-sapini-gulle-donattigi-15-soz-13

Aptalların en akıllı tarafı, onlar hiç vakit kaybetmez, başkalarının vakit kaybetmesini sağlar ve bu konuda harıl harıl çalışırlar.

ferhan-sensoydan-kaleminin-sapini-gulle-donattigi-15-soz-14

Ortada bir yobaz ordusu var. Avcılık ruhları da şiddetle gelişmiş, hiç aba gitmemekle birlikte, hepsinin pompalı av tüfeği var. Bir gün hep birlikte ava çıkacaklar. Biz de av olarak, salak salak dolaşıyoruz ortalıkta.

Yoruma kapalı.