Don Kazakları – Servet Somuncuoğlu

Yapımcı, fotoğrafçı, yazar ve gezgin Servet Somuncuoğlu’nun Manyas ve Akşehir Kazakları ile Kars Malakanlarının yüzyıllara yayılan göç hikâyesinin Türkiye durağını anlattığı yeni kitabı Don Kazakları, Matbuat Yayın etiketiyle yayınlandı. 

İlk kez 2004 yılında yayımlanan ve 2013 yılında 49 yaşındayken yaşama veda eden yazar ve gezgin Servet Somuncuoğlu’nun kitabı Don Kazakları, elden geçirilmiş ve düzenlenmiş metin ile yeni resim ilaveleriyle yeniden okurla buluşuyor.

Manyas ve Akşehir Kazakları ile Kars Malakanlarının yüzyıllara yayılan göç hikâyesinin Türkiye durağının öncesi ve sonrasıyla anlatıldığı kitap, Somuncuoğlu’nun araştırmalarıyla belge niteliği taşıyor. Bu ilginç topluluk ve göçleri hakkında yeterli sayıda bilimsel çalışma olmadığı için aydınlatıcı ve açıklayıcı bilgileriyle kitap, başvuru kaynağı olarak değerlendirilebilir.

Yazar, bu toplulukların yaşadığı bölgelerde araştırmalar yaparak, toplulukların Türkiye’de yaşayan az sayıdaki kişileriyle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirerek ve bu görüşmeler ışığında elde ettiği bilgilerin peşinden giderek başarılı bir sözlü tarih çalışması ortaya koyuyor. Ayrıca Türkiye ayağından sonra ABD ve Rusya’ya göç eden Kazaklar ile konu hakkında çalışma yapan az sayıdaki bilim insanıyla yaptığı görüşmeleri de çalışmaya dahil ederek araştırmayı derinleştiriyor.

“Bu bir bilgi kitabı değil, sevgi kitabıdır” sözüyle anlattığı kitabını araştırmaları esnasında Manyas Kazaklarının göçlerinin 40. yılını kutladıkları Rusya’daki bir toplantıya kadar gidiyor. Bir Türk kasabasında gibi hissettiği ortamda, hikâyenin boşlukta kalan kısımlarını Türkçe olarak dinleme ve tamamlama şansı yakalıyor.

Rusya ve Romanya’dan yüzyıllar önce gelen, upuzun sakallı erkekleri ve rengârenk kıyafetler içindeki kadınları, dini ve kültürel bağlılıklarını, balıkçılık ve değirmencilikleriyle ünlü Kazakların Türkiye’den ayrılıp kendi ülkelerine gelmeleri konusunda büyük bir mücadeleye girişen ABD ve Rusya’nın birincil elden aktarılan çabaları, Soğuk Savaş’ın belki de en mütevazı kültürel cephelerinden birini yansıtıyor.

Yazar: Servet Somuncuoğlu
Yayınevi: Matbuat Yayın Grubu
Kitabın Türü: Araştırma, Tarih
Baskı Tarihi: Temmuz 2018
Sayfa Sayısı: 52

Peki bu yazı hakkında sizin görüşleriniz ve yorumunuz nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.