Çehov’un Evlilik Portresi Modern Klasikler Dizisi’nde

Çehov’un Rus edebiyatının büyük ustalarının mirasçısı ve güçlü bir yazar olarak kabul görmesini sağlayan yapıtlarından biri olan “Üç Yıl”, İş Bankası Kültür Yayınları’nın Modern Klasikler Dizisi’nde yerini aldı.

Çehov, evlilik birliğini masaya yatırdığı bu hikayesinde, evlilikte zaman kavramının duyguları dönüştüren, kimi zaman da “sağaltan” etkisine; birlikte göğüslenen felaketlerin, yıllar içinde paylaşılan tecrübelerin, “aşksız” başlayan evliliklerin bile ufkunda olgun sevgilerin belirmesine yol açabileceğine işaret eder.

Moskovalı tüccar taşrada tanıştığı genç kıza ilk görüşte âşık olur ve hemen evlenme teklif eder. Yulia, çekicilikle yakından uzaktan alakası olmayan bu adamı önce reddetse de, başka bir damat adayı çıkmaz endişesi ile evlenme teklifini kabul eder. Fakat bu karşılıksız aşk, nikâhtan sonra Moskova’da yeni hayatlarına başlayan çifti katlanılmaz acılarla sınayacaktır.

Devrim öncesindeki tüm mücadeleleri, insan münasebetleri ve hüsranlarıyla “Üç Yıl”; Moskova’daki hayatın da etkili bir panoraması niteliğini taşıyor.

ANTON PAVLOVİÇ ÇEHOV (1860-1904): Tartışmasız modern öykünün en önemli isimlerinden biri olan ve Rus oyun yazarı Anton Çehov, Taganrog’da dünyaya geldi. Kendisi Rus Gerçekçilik okulunun önde gelen temsilcisidir. Lisede Yunan ve Latin klasiklerini temel alan bir eğitim gördü. Moskova’da tıp fakültesine kaydoldu ve 1884’te doktor oldu. “Alacakaranlıkta” adlı öykü kitabıyla 1887’de Rus Akademisi tarafından verilen Puşkin Ödülü’nü kazandı. Komik ve yaklaşık bin sözcükten oluşan kısa öykü janrını adeta bir sanat haline getiren Çehov, “Bozkır” isimli yapıtını 1888’de yayımlanmasıyla komik öykülere sırt çevirmiş oldu. Ayı (1888), Evlenme Teklifi (1889), Martı (1896), Vanya Dayı (1899), Üç Kız Kardeş (1900) ve Vişne Bahçesi (1903) önemli eserleri arasında gösterilebilir.

Peki bu yazı hakkında sizin görüşleriniz ve yorumunuz nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.