Burak Aksak’ın “Leyla ile Mecnun” kitabından 16 alıntı

Aynı gün, aynı hastanede iki bebek dünyaya gelir ve yatak sayısının azlığından dolayı yan yana yatırılırlar. Ailelerinin “doğar doğmaz birbirlerini buldular” sözü üzerine beşik kertmesi yapılan bebekler, isimlerini de efsane aşıklar Leyla ve Mecnun’dan alır. Ve Türk televizyon tarihinin en çok izlenen dizilerinden biri olan “Leyla ile Mecnun”un hikayesi de böyle başlar. 3. sezonun ardından yayından kaldırılan dizi tüm sıkı takipçileri gibi bizi de üzerken, yıllar sonra dizinin senaristi Burak Aksak’tan müjdeli bir haber geldi. Burak Aksak’ın aynı ismi taşıyan kitabı “Leyla ile Mecnun” geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini aldı. Dizide yapmayı düşündüğü finalle kitabı bitirdiğini söyleyen Aksak’ın, Mecnun’un diliyle yazdığı kitabından 16 alıntıyı sizin için derledik.

Ben Mecnun Çınar. Ve sürekli yanlış tercihler yaparım. Sorumluluk sahibi her insanın yapacağı gibi sorunlarla yüzleşip, hatalarından ders alarak durumu düzeltmeye çalışmak bana göre değil. Çünkü düzeltmeye çalışırken iyice bozarım. Bu hayatta bir gerçek var ki, herkes hata yapar. Ama ihale her seferinde bana kalır. İyisi mi sessizce beklemek. Benim de sorunlarla başa çıkma yöntemim bu işte.

burak-aksakin-leyla-ile-mecnun-kitabindan-16-alinti

Hoş geldin Leyla. Yüreğim biraz tozludur kusura bakma. Bugüne kadar kimse girmedi içeri ne yapsın garip?

burak-aksakin-leyla-ile-mecnun-kitabindan-16-alinti-1

– Kimsenin girip çıkmadığı bi’ yer lazım bana.
– Kütüphaneye gidelim o zaman.

burak-aksakin-leyla-ile-mecnun-kitabindan-16-alinti-2

Belki başka bi’ zaman, başka bi’ yerde. Sonuçta yarım kalan her şey tamamlanmaya muhtaçtır.

burak-aksakin-leyla-ile-mecnun-kitabindan-16-alinti-3

– Kavgalı iki ailenin ortada kalmış çocuklarıyız biz de bi’ nevi.
– Montague ve Capuletler gibi yani öyle mi?
– Kim?
– Shakespeare karakterleri gibi yani?
– He yok, bildiğin Cennet Mahallesi ya bunlar.

burak-aksakin-leyla-ile-mecnun-kitabindan-16-alinti-4

Etrafındaki her şeyi güzelleştiriyorsun be Leyla. Bırak ben de biraz güzelleşeyim.

burak-aksakin-leyla-ile-mecnun-kitabindan-16-alinti-5

Ben de isterdim geçmişimden koşar adım kaçıp, yepyeni başlangıçlara doğru yelken açmayı. Ama ayağımda annemin terlikleriyle en fazla bakkala kadar gelebildim.

burak-aksakin-leyla-ile-mecnun-kitabindan-16-alinti-6

Umudun ete kemiğe bürünmüş haliydi İsmail Abi. İnsan umutlarına nasıl veda edebilir ki?

burak-aksakin-leyla-ile-mecnun-kitabindan-16-alinti-7

Unutmak mı? İnsan nasıl unutur sevdiğini dede? Ben daha Beşiktaş’ın 92-93 sezonu kadrosunu bile unutmamışken, bu kızı nasıl unuturum?

burak-aksakin-leyla-ile-mecnun-kitabindan-16-alinti-8

Hayat dediğin uzun bir yol. Ve bu yolda seninle beraber yürüyen insanlar var, yolda kaldığın zaman sana yardım edebilmek için. Yolda rastladıkların var, yanındakilerin kıymetini daha iyi anlayabilmen için. Yoluna taş koyanlar var, yürüdüğün yolu zehir etmek için. Bir de seni yarı yolda bırakanlar var, kendi başının çaresine bakabilmeyi öğrenebilmen için.

burak-aksakin-leyla-ile-mecnun-kitabindan-16-alinti-9

Büyüdükçe gökyüzüne bakmayı da bırakıyor insan.

burak-aksakin-leyla-ile-mecnun-kitabindan-16-alinti-10

Çocukken babam hakkında düşündüğüm iki şey vardı. Biri babamın her şeyi bildiği, diğeri de ölümsüz olduğu. Büyüdükçe bu düşüncem de kayboldu gitti. Zamanla babamdan daha çok şey bildiğimi, hatta babamın aslında hiçbir şey bilmediğini bile düşünmeye başladım. Ama bugün gördüm ki, babam gerçekten de her şeyi biliyor. Ve umarım ölümsüzdür de asla ölmez.

burak-aksakin-leyla-ile-mecnun-kitabindan-16-alinti-11

Belli ki âşık olmuşsun evlat. Çaresiz âşıkların son durağıdır burası. Sevdiğine kavuşursan meşk, kavuşamazsan âşk olur. Kavuşamayan âşıklar bu çölde ararlar sevdiğini…

burak-aksakin-Leyla-ile-mecnun-kitabindan-16-alinti-12

Bu dünyada herkesin bir yükü var. Benimki de hayallerim.

burak-aksakin-leyla-ile-mecnun-kitabindan-16-alinti-13

Hiçliğin tam ortasına “şu an buradasınız” yazan bir levha koymuşlar ve beni de o levhaya bir nokta olarak iliştirmişler sanki.

burak-aksakin-leyla-ile-mecnun-kitabindan-16-alinti-14

Beni anlamanızı beklemiyorum, yanımda olmanızı da istiyor değilim. Sadece uyanın. Ey sıcak yataklarında derin uykulara dalmış olan mutlu insanlar, hepiniz uyanın. En azından bu kadarını yapın benim için.

Yoruma kapalı.