Bu Dünyadan Bir Harun Kolçak Geçti

Yaşamını müziğe adamış, oldukça değerli, yıllara meydan okuyan eserler bırakmış, ülkemizin nadide sanatçılarından Harun Kolçak’ı vefatının birinci yılında; hayatından öne çıkan anektodlarla anmak istedik. Işıklar içinde olması dileği ile…

15 Temmuz 1955 yılında İstanbul’da doğan Harun Kolçak, usta sinema oyuncusu Eşref Kolçak’ın oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesinin sanatçı olması, kendisinin de sanatla iç içe büyümesine sebep oldu. Müziğe olan ilgisi nedeniyle de küçük yaşlarda bas gitar derslerine başladı. Kısa sürede başarı sağlayan Kolçak, Erkin Koray, Zülfü Livaneli, Ferdi Özbeğen gibi zamanın usta sanatçılarına bas gitaristlik yaptı. Çalışmalarını Onno Tunç Orkestrası’nda sürdüren Harun Kolçak, o sırada Sezen Aksu ile tanıştı. 7 yıl süresince orkestrada bas gitaristlik yaptıktan sonra ekibin dağılmasıyla, yoluna vokalist olarak devam etti.

1991 yılında Onno Tunç ile birlikte yaptıkları “Gir Kanıma” isimli albümle müthiş bir çıkış yakalayan Kolçak, yine Onno Tunç’un elinden çıkan 2. albümü “En Büyük Aşk” ile vokaldeki başarısını perçinlemiş oldu. Onno Tunç’un vefatının ardından İskender Paydaş ile çalışmalarına devam eden sanatçı, 1995 yılında birçoğunun söz ve müziği kendisine ait olan 10 parçadan oluşan “Yanımda Kal” isimli 3. albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Albümdeki iki parça Adnan Ergil imzası taşırken; “Korkuyorum”, “Dualarım Yoluna”, “Yanımda Kal” Harun Kolçak’ın eskimeyen ve unutulmaz şarkıları oldu.

1998’de çıkarttığı 4. albümü “Teslim Oldum” pop-rock tarzı ile çizgisinin dışında bir performans örneği oldu. Albümde İskender Paydaş, Eda-Metin Özülkü, Eser Taşkıran, Günay Çoban gibi isimler yar aldı. Albümün çıkış parçası “Günahım Boynuna” ile beğeni toplayan sanatçı, sonrasında sözleri Sezen Aksu’ya, bestesi Uğur Başar’a ait olan “Yeniden” isimli parçasını Aşkın Nur Yengi ile seslendirdi.

2000 yılında “Yaşasın” isimli 5. albümü ile sağlam temeller üzerine kurduğu kariyerinde ilerlemeye devam etti. Kendi bestelerinin yanı sıra Şehrazat, Günay Çoban, Ümit Sayın, Ercüment Vural gibi önemli müzik insanlarına da yer verdiği albümünün eser düzenlemeleri ise Emre Irmak tarafından gerçekleşmiştir.

Müziğe bir süre ara veren sanatçı 2006 yılında “Müzisyen” isimli 6. albümü ile sevenleriyle yeniden buluştu. Tarihler 2012’yi gösterdiğinde ise “Yeniden Doğuyorum” albümü ile iddialı çıkışlarına bir yenisini daha ekledi.

Her dönemde yaptığı çalışmalarla başarıya ulaşan sevgili Harun Kolçak, 2014 yılında prostat kanserine yakalandı ve ameliyat oldu. 2016 yılının Haziran ayında hastalığı tekrar nükseden Kolçak, bir ameliyat daha geçirip, aylarca sürecek olan kanser tedavisine hastanede devam etti.

Tüm bunlar olurken sanatının 25. yılı şerefine “Çeyrek Asır” ismini taşıyan, unutulmaz şarkılarının yer aldığı albümünü İskender Paydaş direktörlüğünde; Işın Karaca, İrem Derici, Tan Taşçı, Yaşar, Bedük, Kubat, Aşkın Nur Yengi, Tuğba Yurt, Umut Kuzey, Hakan Kahraman, Gülçin Ergül, Alişan Göksu, Gökhan Türkmen ve Zara gibi değerli isimlerle seslendirerek, çok ses getiren son projesini hayata geçirerek hayranlarını mest etti.

Hastalığı süresince sanata ve sanatçıya tutunup devam etmiş, sevip sevildiği birçok sanatçı dostu ile sahne almış ve onu seven hayranlarını kendisinden mahrum bırakmayarak birçok konser vermiştir. Adeta son nefesine kadar şarkılarını seslendirmiş, hiçbirimizin unutamayacağı müzik adamı olarak, kalbimizde ve zihnimizde kalıcı yer etmiştir.

19 Temmuz 2017’de ise hastalığa yenik düşen değerli sanatçı Harun Kolçak, İstanbul Maslak Acıbadem hastanesinde yaşamını yitirmiştir. Ölümünün sene-i devriyesinde kendisini saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Yoruma kapalı.