Bizans sanatına ışık tutan sergi

Anamed Kemerli Galeri, “Yitik İmparatorluğu Resmetmek: İtalyan Merceğinden Anadolu’daki Bizans Sanatı, 1960–2000” sergisiyle ziyaretçilerine açıldı.

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), “Yitik İmparatorluğu Resmetmek: İtalyan Merceğinden Anadolu’daki Bizans Sanatı, 1960–2000” sergisi, 31 Aralık 2018 tarihine kadar Anamed Kemerli Galeri’de ziyaret edilebilecek. Koç Üniversitesi ANAMED ve Sapienza Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan sergi, İtalyan akademisyenler tarafından Anadolu’da yarım asırdır yürütülen Bizans araştırmalarının tarihine eğiliyor.

Sanat ve tarih meraklılarını buluşturan sergiye Bizans izlerinin yanı sıra kez araştırmalara konu edilmiş Bizans anıtları üzerine incelemeler de konu edilmiş. 

Sergide ziyaretçiler yaklaşık 50 yıl boyunca toplanan arşive ek olarak bazıları tamamen değişmiş ya da tahrip olmuş anıt ve eserlerin hikayesine de tanık oluyor. Sanat tarihi çalışmaları ile kaybolmuş bir imparatorluğun parçaları gözler önüne seriliyor. Sergi ziyaretçi için bir keşif hissi taşımasına ek konuyla ilgili inceleme ve araştırma yapanlara da önemli bir fırsat sağlıyor.

Sergiyle aynı başlığı taşıyan İngilizce ve Türkçe dil seçeneklerinde bir de bir akademik yayın yapıldı. Kitapta Bevilacqua ve Gasbarri’nin yanı sıra, Alessandra Guiglia, Antonio Iacobini, Engin Akyürek, Claudia Barsanti, Andrea Paribeni, Enrico Zanini ve Lorenzo Riccardi’nin yazıları yer alıyor. Kitabın konusunu araştırmacıların Anadolu gezileri oluşturuyor. Ayrıca sergide yer alan çok sayıda fotoğrafa da kitapta yer verilmiş.

01 Haziran – 31 Aralık 2018

ANAMED Kemerli Galeri

Küratörler: Livia Bevilacqua, Giovanni Gasbarri

ANAMED Galeri Küratörü: Şeyda Çetin

Sergi tasarımı: Emrah Çiftçi, BAREK

Yoruma kapalı.