Beden, Zihin ve Zaman İlişkisi Üzerine “Şimdi ve Burada” sergisi

Genç sanatçıları desteklemeyi amaçlayan ve şimdiye kadar 33 sergiye ev sahipliği yapan Anel Grup’un sanat galerisi Galeri 5, 28 Eylül 2018 tarihine kadar Dila Yumurtacı’nın “Şimdi ve Burada” adlı ilk kişisel sergisini izleyici ile buluşturacak. 

Dila Yumurtacı’nın “Şimdi ve Burada” adını taşıyan ilk kişisel sergisi, içeri/ dışarı olan, beden/ beden dışı, akan/duran ve bilinç/bilinç dışı ikilemleri üzerinden zaman, beden ve zihin ilişkilerini sorgulama üzerine kurulu. 28 Eylül 2018 tarihine kadar ziyarete açık olacak sergide dans kökenli sanatçının hareket halindeki bedeni gözlemleme metodu ile ortaya çıkmış. Bedenin estetik görüntüsünü izlemek ve incelemekten ziyade bir eylemi yaparken dikkati oraya yönelterek bedenin içindeki harekete ayna tutmak anlamına gelen bu metod, bedensel farkındalık olarak tanımlanabilir.

Serginin tanıtım metninden;

İnsan ve zamanın çalkantılı bir ilişkisi vardır. Ölümlüğün bilincinde insan akıp giden zamanla hep yarış halindedir: bedeni, bir şeyleri kaçırma korkusuyla mütemadiyen hareket halindeyken zihni ise geçmiş pişmanlıkları, özlemleri ile gelecek planları ve korkuları arasında mekik dokur. Bütün bu karmaşanın içinde insan, en derinde anın tadını çıkarmak, kendini zamana ve akışa bırakmak ister. Peki, zamanı çizgisel ve devam eden bir kavram olarak algılayan insan için anı yaşamak ne demektir? Olmak ve yapmak hallerinin zamanla ilişkisi nedir? İnsan bu halleri bedeninde nasıl deneyimler?

Sergideki işler üzerine:

“Ekstaz Hali” serisi: Beden hareketlerinden kendisine kalan hislerin görsel yansımalarını gözleri kapalı resmediyor.

“Deep Pink / Derin Pembe” fotoğraf işi: izleyiciyi bedenin içinde bir yolculuğa davet ediyor.

“Akış” ve “Küçükken Gördüklerim” serileri: Farklı zaman algıları üzerine şekilleniyor. İki seride her bir renk öbeği zamanın zihnimizde bıraktığı izler, mekânlar haline geliyor.

“Akış” serisinde; renk blokları üzerinden sarkan ipler var olduğumuz mekânlardaki zaman algımıza işaret ediyor.

“Küçükken Gördüklerim” serisinde; çocukken çektiği manzara fotoğraflarını renk blokları halinde resmediyor.

Galeri5 Sanat Atölyesi
Anel İş Merkezi
Saray Mah. Site Yolu Sokak No:5/4
34768 Ümraniye/İSTANBUL

Peki bu yazı hakkında sizin görüşleriniz ve yorumunuz nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.