80 milyonun beklediği film: Müslüm

Arabesk müziğin en önemli isimlerinden, 2013 yılında kaybettiğimiz büyük ses sanatçısı Müslüm Gürses’in yaşam öyküsü beyazperdeye taşınıyor. Müzik dünyasında ‘‘Müslüm Baba’’ olarak tanınan sanatçının iniş ve çıkışlarla dolu yaşamını sinema perdesine aktaran filmde, çocukluğundan itibaren Müslüm Gürses’in hayatını izleyeceğiz.

Müslüm filminin senaryosunu “Az”, “Daha”, “Kinyas ve Kayra” gibi birçok romana imza atan Hakan Günday ve Gürhan Özçiftçi üstlenirken; yönetmenliğini ise en son çektiği “Romantik Komedi” filmi ile karşımıza çıkan Ketche (Hakan Kırvavaç) ile “Ayla” ve “Sarıkamış Çocukları” filmleriyle tanıdığımız Can Ulkay paylaşıyor.

Timuçin Esen’in Müslüm Gürses’i canlandırdığı filmde, Muhterem Nur’a Zerrin Tekindor, öfkesi ve yaşattığı acıların izlerini ömrü boyunca kendisine taşıtmış olan babasına ise Turgut Tunçalp hayat veriyor. Ayça Bingöl, Erkan Can, Taner Ölmez, Erkan Avcı, Şahin Kendirci, Güven Kıraç, Erkan Kolçak Köstendil, Caner Kurtaran, Goncagül Sunar ve Aleyna Özgeçen ise kadroda yer alan diğer isimler.

Filmde görüntü yönetmenliği Martin Szecsanov’a, kostüm tasarımı Baran Uğurlu’ya, kurgu ise Mustafa Presheva’ya ait. Genel müzik direktörü konumunda Müslüm Gürses’in çocukluk arkadaşı, tüm yaşamı boyunca her zaman yanında olan ünlü müzisyen Burhan Bayar bulunuyor.

Macaristan’da, Green Room ajansı tarafından tasarlanan filmin afişi retro tarzıyla geçmişten günümüze uzanan bir zaman yolculuğu sunuyor. Bu özel afiş; Müslüm Gürses’in milyonları etkileyen müziğini, çocukluğundan ölümüne kadar geçen zamanda yaşamına etki eden kişileri, çok sevdiğini her fırsatta dile getirdiği eşi Muhterem Nur’u, Müslüm Baba fanlarını ve şarkılarında kendisinden izler bulan her yaştan dinleyicisini merkeze alıyor.

Türkiye’nin bu yılki Oscar yarışı için aday adayı olarak gönderdiği “Ayla”nın yapımcısı Mustafa Uslu’nun yapımcılığını üstlendiği filmde Müslüm Gürses’in gençliğini Şahin Kendirci canlandırıyor. Annesi rolünde ise Ayça Bingöl’ü izleyeceğiz.

Hayranlarını olduğu kadar bir dönemin müzik anlayışını şekillendiren ve günümüz yerli müziğinde derin izler bırakan Müslüm Gürses’in yükselişine ve keşfedilmesine de ışık tutacak olan biyografik dram filmi, 26 Ekim Cuma gününden itibaren vizyonda sinemaseverleri bekliyor olacak.

Yoruma kapalı.