35. Aydın Doğan Karikatür Yarışması’nın kazananları açıklandı

Bu yıl 35’incisi düzenlenen özgür bir düşünce platformunda dünyanın dört bir yanından karikatür ve karikatüristleri buluşturan “Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması” sonuçlandı. Kız çocuklarının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği konularını ön plana çıkartan Aydın Doğan Vakfı, “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” başlığıyla geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da bir Özel Ödül verdi.

Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenmekte olan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması toplumlararası sevgiyi, dostluğu, uzlaşmayı, özgürlüğü ve barışı karikatür ile yayma amacını gütmekte. Dünya gündemine ışık tutan eserlerin yarıştığı, ilgili otoritelerce “karikatür dünyasının Oscar’ı” olarak adlandırılan, serbest konulu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na bu yıl, toplamda 64 ülkeden 623 sanatçı 2.143 eser ile katıldı. Ön elemeden geçmeyi başaran 42 ülkeden 139 sanatçıya ait olan 177 karikatür ise Uluslararası Seçici Kurul’un değerlendirmesine sunuldu.

Bugüne kadar 85.000 civarında eserinin katıldığı yarışmanın seçici kurulu dünya çapında ün kazanmış değerli karikatür ustaları ve sanatçılarından oluşmakta. Bu yıl Latif Demirci’nin başkanlık görevini üstlendiği, 9 üyeden oluşan Seçici Kurulu oluşturan isimler: Angel Boligan Corbo (Küba), Ann Telnaes (ABD), Ercan Akyol (Türkiye), Piyale Madra (Türkiye), Rasha Mahdi (Mısır), Tan Oral (Türkiye), The Surreal McCoy (İngiltere), Xavier Bonilla (Ekvator)

“Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” Özel Ödülü

Tüm çalışmalarında kız çocuklarının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği konularına özellikle vurgu yapan yarışmada, “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” teması adı altında verilen Özel Ödülün bu yılki sahibiFransa’dan Bernard Bouton oldu.

35. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Kazananları

Seçici Kurul, bu seneki yarışmada iki çalışmayı birinciliğe layık gördü. Birinciliği Jugoslav Vlahovic (Sırbistan) ve Dokhshid Ghodratipour (İran) paylaşırken, Shahrokh Heidari (İran) ikinci, Krzysztof Grzondziel (Polonya) ise üçüncü oldu.

Seçici Kurul ayrıca; Konstantin Kazanchev (Ukrayna), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Nicos Terzis (İsveç), Pavel Constantin (Romanya), Roman Peshkov (Rusya), Silvano Mello (Brezilya), Sajad Rafeei (İran), Turan Aksoy (Türkiye), 2 ödül olmak üzere Didie Sri Widiyanto (Endonezya), Kürşat Zaman’ı (Türkiye) Başarı Ödülü’ne değer gördü.

Yarışmada birincilik ödülü ve özel ödül kazanan sanatçılar 8.000’er ABDdoları, ikincilik ödülü kazanan sanatçı 5.000 ABD doları ve üçüncülük ödülü kazanan sanatçı 3.500 ABD doları ile ödüllendirilecek. Başarı Ödülü kazanan 10 sanatçı ise 500 USD’nin sahibi olacak.

Dereceye giren tüm sanatçılara da ek olarak Kasım ayında İstanbul’da düzenlenecek törenle, başarılarını simgeleyen heykel ve ödül beratları takdim edilecek.

Yarışmada kazanan karikatürleri 6 Temmuz tarihine kadar Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

Yoruma kapalı.