29 Haziran Cuma Haftası Vizyona Giren Filmler

Havalar tam anlamıyla ısınmazken, ara ara yağmur rüzgar karışımı günler bizi karşılarken yaza girdiğimizi de zaman zaman unutabiliyoruz. Böyle zamanlarda sinemaya gitmek oldukça cazip bir seçenek. Bu hafta da sinemaseverlerin ilgisini çekecek 10 film vizyona giriyor.

Haftanın vizyon filmleri arasında korku, gerilim, aksiyon türünde 4 film, dram-komedi türünde 3 film, farklı seçenekler olarak ise bir savaş filmi, bir animasyon ve bir belgesel var.

Bu haftanın vizyon filmleri şöyle; Doğmamış, Fakir: Bir Hint Fakirinin Olağanüstü Yolculuğu, Kaçış Planı 2: Hades, Karavan, Sessiz Ol, Sevimli Emojiler 2, Sicario: Day of the Soldado, Soldado, T.İ.M, Yakalandın!

Doğmamış

Overlook Film Festivali’nde “En Korkunç Film” ödülü alan Doğmamış, doğaüstü olayları konu ediniyor. Doğum esnasında ikiz bebeklerinden birini kaybeden Mary, tuhaf olaylar yaşamaya başlar. Zamanla bebeğine doğaüstü bir varlığın musallat olduğunu anlar. Varlık, bebeği almak için uğraşmaktadır. 1 saat 32 dakikalık ödüllü filmin yönetmeni ilk uzun metrajını yapan Brandon Christensen. Başrolü ise Christie Burke üstlenmiş.

İlk kez 2013 yılında vizyona giren “Kaçış Planı” filminin 5 yıl sonraki devamı olan Kaçış Planı 2, gerilim türünde ses getirmeye aday. Filmde Ray Breslin’in bilgisayarlı bir tekno-terör labirentinde kaybolan arkadaşını kurtarma mücadelesi anlatılıyor. Filmin başrolünü aksiyon sahnelerinin ilk akla gelen vazgeçilmez ismi Sylvester Stallone üstleniyor.

Romantik ve dramatik-komedi türündeki Karavan filminin başrolünü Oscar ödüllü Helen Mirren ve 2  Altın Küre ödüllü Donald Sutherland paylaşıyor. Biri Alzheimer hastası diğeri ise kanser olan çift doktorlardan ve çocuklarından sıkılıp eski bir karavanla ülkeyi gezmeye çıkarlar. Bu yolculuk esnasında sevgiyi, tutkuyu, yaşamın önemini tekrar hatırlarlar.

Başka bir korku-gerilim filmi ise Türk yapımı bir film olan Sessiz Ol. Uyandıklarında kendilerini bilmedikleri bir yerde, elleri bağlı şekilde ve yanlarında tanımadıkları baygın yatan küçük bir çocukla bulan Murat ve Aslı’nın içinde bulundukları durumdan kurtulma çabaları anlatılıyor.

Yönetmen koltuğunda Alexander Romanetz’in oturduğu animasyon filmi Sevimli Emojiler 2, tehlikeli bir virüsü etkisizleştirmeye çalışan iki arkadaşın hikayesine odaklanıyor.

Fakir: Bir Hint Fakirinin Olağanüstü Yolculuğu

Romain Puertolas’ın romanından uyarlanan bir film olan Fakir: Bir Hint Fakirinin Olağanüstü Yolculuğu, komedi-dram türünde ancak bolca macera da barındırıyor. Annesi öldükten sonra yalnız kalan ve hiç tanımadığı babasını bulmak için yola koyulan Aja’nın hikayesi anlatılıyor. Aja, yolculuk esnasında, kendisini beklenmedik şekillerde farklı ülkelerde/şehirlerde bulur. Yol macerasına bir de aşk eklenince heyecan katlanır.

Meksika ve Amerika sınırındaki devlet-kartel savaşını konu eden Sicario 2: Soldado, bir gerilim-aksiyon filmi. Filmin dikkat çeken bölümlerinden biri ise kaçırılan kartel patronun kızının hayatının Alejandro’ya bağlı olması ve Alejandro’nun ne için savaştığını sorgulaması. Stefano Sollima’nın yönettiği filmin başrolünde Oscar adayı Josh Brolin ve Oscar ödüllü Benicio Del Toro var.

Haftanın vizyon filmleri arasında bir de Manuel Abramovich’in yönettiği Arjantin yapımı bir belgesel film olan Soldado var. Arjantin ordusunun geçmişteki diktatörlüğü ve bugün savaşsız ülkedeki ordu arasındaki süreç anlatılırken; bir asker üzerinden de bireysel durumlar hikaye ediliyor.

Bir savaş dramı olan T.İ.M‘in yönetmenliği Onur Yiğit’e ait. Filmde özel kuvvetlerdeki görevinden alınan ve ardından gizli görev ekibi ile zorlu bir mücadeleye başlayan Serdar’ın hikayesi anlatılıyor. Silah arkadaşlarını kaybeden ve onların aileleri, ülkeleri için TİM’in başına geçerek zorlu bir görev üstelenen Serdar ve mücadeleci ruh filmde yer ediniyor.

Bu hafta sinemada eğlenceli bir film izlemek isteyenler için Jeff Tomsic’in yönettiği Yakalandın! iyi bir seçenek olabilir. Film, Russell Adams’ın 2013 yılı imzalı The Wall Street Journal yazısına dayanıyor. “Elim Sende” isimli bir çocuk oyununu yıllarca oynamaya devam eden arkadaş grubunun hikayesi temel alınıyor. Bu yılki oyun ise gruptan birinin düğününe denk gelmiştir.

Peki bu yazı hakkında sizin görüşleriniz ve yorumunuz nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.