28. Akbank Caz Festivali’ne kulak verin

Ülkemizin gelenekselleşen festivallerinden biri olma niteliğini taşıyan Akbank Caz Festivali, 17-28 Ekim tarihlerinde yerli ve yabancı birçok sanatçının katılımı ile bu yıl 28. sini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Geride bıraktığı her yıl sayısı binleri bulan müzikseveri cazın büyülü tonlarıyla buluşturan Akbank Caz Festivali, tamamı birbirinden özel performanslarla misafirlerine ev sahipliği yapacak. Festival biletlerinin ilk satışa çıkacağı konserler arasında  Avishai Cohen, Bixiga 70, Karl Hector & The Malcouns isimleri gözümüze çarpıyor. Festivali kaçırmak istemeyen müzikseverler için biletler Mobilet üzerinden satışa sunuldu.

Pozitif işbirliğiyle gerçekleşen organizasyon, 26 Ekim Cuma akşamı saatler 21.30’u gösterdiğinde Babylon sahnesinde Bixiga 70’i ağırlıyor olacak. Mekan ile zaman arasındaki sınırları yok eden grup, São Paulo’nun caz, avangart pop ve dub sahneleri, janrlar ötesi müziğiyle kaynaşan ve farklı müzikal geçmişlerden gelen dehasıyla birleşerek caz tutkunlarıyla buluşacak. Afrobeat müziğin öncü isimlerinden olan Fela Kuti’nin grubu Afrika 70’in izini, gerek isimleri gerekse benimsedikleri ruhla süren Bixiga 70, dinleyicilerine Güney Amerika ve Afrika ritimlerinin enfes bir füzyonunu vadediyor.

Caz Festivali kapsamında sahne alacak bir diğer isim ise çevrelerce çağdaş cazın kendinden en çok söz ettiren isimlerinden biri olup, trompetinin berrak sesiyle tanınan Avishai Cohen. Hayranlık uyandıran enerjisini 28. Akbank Caz Festivali sahnesine taşıyacak olan Cohen, yeni albümü “Cross My Palm With Silver” ile 21 Ekim Pazar günü CRR’de cazseverlerle buluşacak.

Zamansız bir müzik şöleni için festival sahnesinde yerini alacak grup Karl Hector & The Malcouns da bilet satışı başlayan bir diğer konser. Karl Hector & The Malcouns’ın müziği, caz ve Afrobeat ile Krautrock’ın deneyselliğini harmanlayarak funk’a ustalıkla yediren, evrensel tınıların sonsuz olasılıklarından beslenen bir vaha adeta. Yapımcı ve gitarist JJ Whitefield, Whitefield Brothers ve Poets Of Rhythm yıllarından sonra, davulcu Zdenko Curulija ile birlikte 2007 yılında, sürprizlerle dolu bir grup olarak kurulan Karl Hector & The Malcouns, 19 Ekim Cuma akşamı saat 21.30’da Babylon’da sahne alacak.

Peki bu yazı hakkında sizin görüşleriniz ve yorumunuz nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.