2018 Troya Yılı’nda “Düşler Ülkesi: Troya” sergisi

Troya antik kentinin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilmesinin 20. yılı sebebiyle 2018, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Troya Yılı” olarak ilan edildi. 2018 Troya yılı için düzenlenen “Düşler Ülkesi: Troya” sergisi, 27 Temmuz-27 Ağustos tarihlerinde Çanakkale’de Piri Reis Müzesi’nde, 19 Eylül-19 Ekim tarihleri arasında ise İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne bağlı Darphane-i Amire’de izlenebilecek.

Tarihi önemi ve zenginliği açısından kültürel miras olarak değerlendirilen Troya, 20 yıl önce UNESCO Dünya Kültür Miras listesine kabul edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığınca Troya yılı ilan edilen 2018 süresince Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığın destekleri ile Çanakkale, uluslararası işbirlikleri, kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleri ile dünyanın buluştuğu bir merkez olacak. Proje kapsamında düzenlenen ‘Düşler Ülkesi: Troya’ sergisi, 27 Temmuz-27 Ağustos tarihlerinde Çanakkale’de Piri Reis Müzesi’nde, 19 Eylül- 19 Ekim tarihleri arasında ise İstanbul’da Arkeoloji Müzesi’ne bağlı Darphane-i Amire’de ilgilileriyle buluşacak.

Düşler Ülkesi: Troya sergisi / Burak Olak – Olympos

Yeni nesil sanatçıların güncel bakış ve yorumlarının sahnesi haline gelen sergide; 29 genç sanatçının baskı, cam, enstalasyon, fotoğraf, grafik tasarım, resim, seramik, video gibi farklı alanlardan eserleri yer alacak. Sergi, dünyada hakkında en çok konuşulan antik kentlerden biri olan Troya’nın yeni nesil sanatçılar tarafından yeniden yorumlanmasına destek olan Kale Grubu ve Etnik Popüler Sanatları Koruma ve Geliştirme Derneği (EPOS 7) ve yeni nesil sanatçı platformu BASE işbirliğinde gerçekleşecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Valiliği, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Çanakkale Belediyesi ile birlikte, bölgenin kültürel mirasına sahip çıkmayı hedefleyen Kale Grubu’nun destekleri ile hayata geçecek serginin küratörlüğü Derya Yücel’e, afiş tasarımı ise BASE 2017 sanatçılarından Musab Abdullah Güngör’e ait.

Düşler Ülkesi: Troya sergisi / İbrahim Erdoğan

Sergide yer alacak sanatçılar, BASE’nin Türkiye’deki Güzel Sanatlar alanında yeni mezun sanatçı adaylarına yaptığı açık çağrı ile uluslararası bir seçici kurulun seçkisi sonucu belirlendi.

Buna göre, 8 ilde 10 farklı üniversiteden 29 yeni nesil sanatçının yer alacağı sergideki genç sanatçılar şöyle;

Arek Qadrra, Beste Kopuz, Burak Çolak, Burhan Üçkardeş, Can Özal, Canalp Sipahi, Damla Yalçın, Dilan Eroğlu, Elif Havuz, Fatih Temiz, Hasan Avni Koçak, İbrahim Erdoğan, Kübra Boy, Kübra Gürleşen, Murat Kahya, Ömer Sedat Yenidoğan, Seçil Büyükkan, Seda Boy, Selen Tokgöz, Uğur Demirci ve Zafer Geyikçi.

Çanakkale ayağında yer alacak Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde eğitimini sürdüren sanatçılar ise şöyle;

Erdi Özdemir, Ezgi Erkan, Halil İbrahim Kara, İlgim Camcı, Oğuzhan Karadal, Ozan Gürkan Peltek, Ömer Akif Yeldan ve Samet Aygün.

Peki bu yazı hakkında sizin görüşleriniz ve yorumunuz nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.